زانو 90 درجه پلیکا PVC

زانوی پلیکا و پی وی سی

اتصالات ساخته شده از جنس پی وی سی بسیار متنوع می باشند و هر یک برای کاربردی خاص در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این ابزار های شناخته شده و بسیار پرکاربرد برای تمامی افراد در این زمینه، ابزاری به نام زانویی است که برای ایجاد کردن زوایای لازم در خطوط لوله استفاده می شوند. همانطور که پیشتر و در سایر مطالب به صورت کامل به آن اشاره شده است، انعطاف لوله های پلیکا بسیار مناسب بوده اما این انعطاف به گونه ای نیست که بتوان برای ایجاد در تغییر جهت خطوط و یا برای تغییر اندازه در سیستم لوله کشی از آن ها استفاده نمود و به همین علت ضروری است تا از نوعی اتصالات پلیکا به نام زانویی بهره گرفت. این نوع اتصالات به دلیل ساختار خمیده شکل خود و به علت وجود شباهت های ساختاری به زانوی بدن انسان با نام اتصالات زانویی شهرت یافته اند. این وسیله نیز همانند سایر ابزار ها از انواع مختلفی تشکیل شده است که هر کدام در یک مورد و شرایط خاص کاربرد دارند.

پخش جزئی و عمده لوله و اتصالات پلیکا در سراسر ایران با قیمت های رقابتی

مشارکت در پروژه های شهرک سازی و انبوه سازی

همین امروز با 33327609 تماس بگیرید


در انبار مجموعه همه مارک ها موجود هستند و می توانید خودتان با ابزار و تست های مختلف آنها را بررسی و مورد آزمایش قرار دهید، کالای مورد نظر خود را از بین آنها انتخاب کنید و بهترین قیمت را دریافت کنید، در نظر داشته باشید شما به میزان زیادی لوله و اتصالات آبرسانی و پلیکا نیاز دارید، بنابر این یک ساعت از وقت خود را در انبار ما بگذرانید تا بهترین خروجی را دریافت کنید

اتصالات زانویی پلیکا

زانوی پلیکا و پی وی سی چیست؟

از مهم ترین انواع اتصالات پی وی سی زانویی یا خم پلیکا می باشد. زانويي و خم هر دو يك اتصال بوده كه باعث ایجاد تغییر در امتداد مسير جريان مایعات با توجه به زاويه مد نظر خود خواهد شد. از این قطعات به منظور ایجاد اتصال میان لوله های یو پی وی سی، لوله های پلیکا و دیگر انواع لوله ها مورد استفاده واقع می شود. علاوه بر آن به دلیل ایجاد آب بندی صحیح، بسیار ایمن تر و بهتر بیشتر در سیستم لوله کشی سازه ها به کار برده می شود. این نوع از اتصالات پلیکا به جهت تغییر مسیر و تغییر در سایز سیستم لوله کشی استفاده های فراوانی دارند.

انواع و کاربرد زانوی های پلیکا

این نوع از اتصالات دارای انواع متفاوتی هستند که از آن ها با هدف برقراری اتصال در انواع لوله ها، شيلنگ ها، تيوب ها و… برای انتقال سيالات استفاده مي شود. زانو پی وی سی در انواع؛ 30 درجه 45 درجه، 60 درجه و 90 درجه با تحمل بارهای مختلف و در اندازه های گوناگون تهیه می شوند. این اتصالات مناسب برای انواع لوله های ساخته شده از پلی اتیلن همچون پی وی سی و یو پی وی سی می باشند. زانویی های پلیکا به منظور ایجاد تغییر در جهت مسیرهای لوله کشی و نیز برای ایجاد آب بندی مناسب و جلوگیری از بروز نشتی برای لوله ها کاربرد به خصوصی دارند. دارای انواع متفاوتی مانند صفحه دار روپیچ و توپیچ و خاردار کوپلی موجود می باشند.

اغلب از این نوع اتصالات در زیر سیفون ها و زیر روشویی در ساختمان کار گذاری می شوند و همچنین از این نوع زانوهای یو پی وی سی در لوله کشی های سطحی و زیر زمینی، در سیستم های فاضلاب کشی صنعتی و ساختمانی، در کارهای کشاورزی و آبیاری، در لوله کشی های استخر شنا و استخرهای پرورش ماهی، در تصفیه خانه ها و موتورخانه ها کاربرد گسترده ای دارد.

انواع زانوی پلیکا و پی وی سی

انواع مختلف زانویی های پی وی سی با توجه به شرایط اجرایی آنها و نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از

  • زانویی پلیکا 90 درجه
  • زانویی پلیکا 60 درجه
  • زانویی پلیکا 45 درجه
  • زانویی پلیکا 30 درجه

از میان انواع زانویی های پی وی سی، دو نوع 45 و 90 درجه به عنوان از پر استفاده ترین نوع اتصالات پلیکا شناخته شده اند و در اغاب ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته می شوند.

مشخصات انواع مختلف زانویی پلیکا و پی وی سی

اتصالات زانویی پلیکا بر اساس ابعاد تعیین شده در استاندارد تولید می گردند و با این ترتیب به وزن این نوع از اتصالات پلی اتیلن معمولا اشاره ای نمی شود. در واقع می توان گفت یکی از ملاک های کنترل استاندارد اتصالات زانویی ابعاد آن می باشد. همچنین وزن این نوع اتصالات پی وی سی همانند لوله های پی وی سی نیست که دارای استانداردهای مشخص و تعیین شده ای باشد و این امکان وجود دارد که با توجه به شرایط مختلف در هنگام تولید، اتصالات زانویی پلیکا دارای وزنی متفاوت البته با تغییر بسیار اندکی نسبت به نمونه های مشابه خود باشند.

مزایای انواع زانوهای پلیکا

مزایای انواع زانوهای پلیکا

خطوط لوله پليکا با استفاده از انواع اتصالات پلیکا در پروژه هاي مختلف به یکدیگر متصل مي شوند. از این نوع اتصالات در انجام پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این اتصالات، زانوی پلیکا و پی وی سی است که از ويژگي ها و مزایای این اتصالات مي توان به موارد زير اشاره کرد :
• مقاومت خوب این نوع اتصالات پی وی سی در برابر شكستگي و ترك خوردگي های ناشي از فشارهاي وارده‌ از خارج
• دارای استحکام زیاد در برابر انواع ضربات و آسیب ها و تنش های مکانیکی
• مقاومت مناسب در مقابل برخورد با انواع مواد شيميايي و اسيدی و بازها
• دارای مقاومت خوب در مقابل خوردگي و ساييدگي
• قابلیت تحمل تنش های کششی مانند زلزله به دلیل وجود انعطاف خوب
• در برابر نفوذ حشرات و جانوران دارای مقاومت بالایی است
• اتصالات زانویی پی وی سی دارای وزن بسیار پایین تری نسبت به سایر لوله های چدنی, فولادی, بتنی هستند.
• هزينه هاي نصب و اجرای این نوع اتصالات پلیکا بسیار پایین است، همچنین به علت وجود وزن سبک در هنگام حمل نیاز به ماشين آلات سنگين نیست.
• دارای سرعت و سهولت در نصب و اجرا برای انواع خطوط انتقال لوله‌هاي پلیکا
• داشتن سطح صاف و صیقلی در داخل و خارج این اتصالات
• زانویی پلیکا در مقابل تجمع رسوب، جلبک و لجن مقاوم بوده و به دلیل داشتن سطح صاف و صیقلی، امکان عبور انواع سیالات با مواد معلق درونشان براحتی صورت می گیرد و همین امر سبب شده است که هیچ گونه گرفتگی و رسوب گیری در این نوع اتصالات دیده نشود.
• قابلیت اتصال جوش پلاستیکی و اتصال پیچی
• مقامت بالا در برابر حرارت زیاد
• این نوع زانوهای پی وی سی در انواع مختلف و برای فشارهای متفاوت مانند، فشارهای قوی، نیمه قوی و معمولی در نظر
گرفته شده اند.

روش های اتصال زانویی های پلیکا و پی وی سی

روش های اتصال زانویی های پلیکا و پی وی سی

اتصالات پیچی

به اتصالاتی، پیچی گفته می شود که بدون نیاز به جوش و از طریق مادگی، لوله‌ها را به یکدیگر متصل می ‌نماید. معمولا از این اتصالات در سیستم‌ آبیاری زمین‌ های کشاورزی و باغات کاربرد دارند. از اصلی ترین ویژگی اتصالات پیچی می توان به استفاده چندین باره این نوع اتصالات اشاره کرد. این نوع از اتصالات پلی اتیلن پس از نصب و استفاده این مزیت را دارند که مجدد مورد استفاده قرار بگیرند. این ویژگی اتصالات پلی اتیلن در زمینه های کشاورزی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. چراکه در هنگام کشاورزی و کار بر روی زمین این امکان وجود دارد که سیستم آبیاری و تمام اتصالات آن را جمع آوری نموده و در سال های بعد دوباره استفاده کرد.
از اتصالات پیچی پلیکا می توان در اجرای پروژه های کوچک و در خطوط انتقال لوله های سایز پایین استفاده نمود. اتصالات پیچی پلاستیکی با توجه یه کاربرد آنها به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود : انواع زانویی های پلیکا و پی وی سی (نر و ماده، تبدیل) سه راهی (مساوی، نر، ماده، تبدیلی ) رابط (نر، ماده، تبدیلی) و…

اتصالات جوشی

نوع دیگری از روش اتصال لوله ها به یکدیگر، با استفاده از اتصالات جوشی است که از دستگاه های جوش برای ساخت آنها استفاده می شود. این نوع از اتصالات به عنوان بهترین نوع اتصالات پلی اتیلن شناخته شده اند و اگر این فرایند جوش دقیق صورت بگیرد، دارای اتصالی مقاوم تر از خود لوله خواهند بود به این شکل بسیار قابل اطمینان خواهند بود. متداول ترین اتصالات جوشی شامل انواع سه راه تبدیل، زانوی جوشی فشار قوی 90 درجه، زانوی 45 درجه، انواع فلانچ و تبدیل می باشند.

از موارد بکارگیری این نوع اتصالات می توان به استفاده در خطوط انتقال فاضلاب اشاره کرد. این روش اتصال در مقايسه با سایر اتصالات چدني و فولادي دارای قیمت بسیار مناسب تر می باشند. اتصالات جوشی فاضلاب به این دلیل که از حلال یا واشرهای آب بندی جهت اتصال به هم یا به لوله ها استفاده نمی شود، از مقاومت بهتری در در محیط های اسیدی فاضلابی برخوردار می باشند.

اتصالات الکتروفیوژن

در این نوع اتصالات، حرارت دهی توسط جریان برق صورت می گیرد و معمولا در خطوط لوله انتقال گاز و خطوط آبرسانی قابل استفاده هستند. این روش دارای ایمنی بسیار بالایی است و با استفاده از این روش می توان اتصالات پلی اتیلنی مختلف مانند اتصال لوله به لوله، لوله به زانویی، لوله به بوشن را ایجاد نمود. علاوه بر بالا بودن ایمنی این نوع اتصال، از دیگر مزایای این روش می توان به سرعت بالا و کیفیت و تمیزی اتصال اشاره داشت. اما معایب این روش اتصال، هزینه بسیار بالای آن و نیز محدودیت در قطر لوله های اتصال یافته به این شیوه دانست.