لوله پلیکا برق چیست؟

در گذشته سیم های برقی و فیبر نوری که در تاسیسات استفاده میکردند را بدون هیچ پوشش و محافظی به کار می بردند که این کار خطرات و معایبی چون تعویض نشدن و عدم تقویت سیم های برق و یا کابل ها در کف و دیواره های سازه ها، امکان برق گرفتگی به دلیل تماس با سیم های برق، اتصال مستقیم کابل برق به کلیه بدنه ساختمان، کاهش ولتاژ برق و امکان وقوع آتش سوزی را به همراه داشت. اما به مرور و با پیشرفت تکنولوژی و تولید لوله های پلیکا برق، تمامی این مشکلات برطرف شد و این نوع لوله پلیکا توانست به سرعت جای خود را در صنعت ساختمان باز کند و مهندسین توانسته اند با کمک آنها احتمال وقوع خطراتی همچون برق گرفتگی را از بین ببرند.

لوله پلیکا برق در واقع وسیله ای استاندارد و امن برای عبور دادن کابل های برق و جلوگیری از ضربه دیدن هادی برق و همچنین به دلیل داشتن بدنه عایق محافظی است برای جان افراد. یکی دیگر از جنبه هایی که این نوع لوله پلیکا دارد نظم دهی به سیم و کابل های برق است. معمولا در کف و دیواره های ساختمان و با کمک وسیله ای با نام فنر نصب می شوند و از طریق اتصالات به یکدیگر متصل می شوند. این نوع لوله پلیکا در مقایسه با دیگر انواع لوله که در بازار موجود است ویژگی هایی دارد که باعث یکتایی این محصول شده است که در زیر مهمترین آنها را برای شما ذکر کرده ایم.

لوله پلیکا برق

پخش جزئی و عمده لوله و اتصالات پلیکا در سراسر ایران با قیمت های رقابتی

مشارکت در پروژه های شهرک سازی و انبوه سازی

همین امروز با 33327609 تماس بگیرید


در انبار مجموعه همه مارک ها موجود هستند و می توانید خودتان با ابزار و تست های مختلف آنها را بررسی و مورد آزمایش قرار دهید، کالای مورد نظر خود را از بین آنها انتخاب کنید و بهترین قیمت را دریافت کنید، در نظر داشته باشید شما به میزان زیادی لوله و اتصالات آبرسانی و پلیکا نیاز دارید، بنابر این یک ساعت از وقت خود را در انبار ما بگذرانید تا بهترین خروجی را دریافت کنید

ویژگی های لوله پلیکا برق

اگر بخواهیم ویژگی های کلی این لوله پلیکا را که باعث محبوبیت آنها در بازار شده را بگوییم باید در ابتدا به سهولت و راحتی نصب آنها اشاره کنیم که بدون نیاز به ابزار خاصی الخصوص در نوع پلی اتیلن آن، مقاوم بودن انواع زیادی از این نوع لوله ها مخصوصا نمونه هایی که در معرض مواد شیمیایی مثل مواد شیمیایی خاک و اسیدها قرار میگیرند، مقاوم بودن آنها در مقابل زنگ زدگی و خوردگی شدید چرا که غیر رسانا می باشد و این خاصیت در درون وخارج لوله وجود دارد، قابل استفاده در بیشتر مناطق داخلی و خارجی سازه ها و از جمله مناطق زلزله خیر و مرطوب با توجه به وزن کمی که دارند ، مقاوم بودن در قبال فشار و ضربه هایی که متحمل می شود چرا که در صورت استفاده داخلی از آنها باید زیر انبوهی از مواد پوشانده شوند، محافظت کارگران در برابر برق گرفتگی، منعطف بودن این نوع لوله باعث شده تا کمتر دچار شکستگی شوند و در آخر طول عمر بالای این نوع لوله ها باعث شده که همه روزه لوله های پلیکا برق مورد توجه بسیاری از مهندسین و افرادی قرار بگیرد که کیفیت را اولویت کاری خود قرار داده اند.

لوله پلیکا چیست

شرکت u-pvc را می توان اولین شرکتی دانست که برای اولین بار اقدام به تولید انواع لوله پلیکا کرد. در ایران نیز از دیرباز تا به حال این نوع لوله پلیکا که معمولا به رنگ خاکستری در بازار موجود است، را با همین نام می شناسند. لوله پلیکا تمامی ویژگی هایی را که مواد u-pvc دارند را داراست و می توان گفت که این نوع لوله در مقابل زنگ زدگی و پوسیدگی بسیار مقاوم بوده و عواملی چون سرما و گرما بر روی آن تاثیر نمی گذارد، دچار نشت نمی شوند، مقاوم در برابر مواد شیمیایی خاک است. همچنین کاربرد آنها بیشتر در زمینه آب و فاضلاب، تولید کابل های برق و سیم کشی به صورت زیرزمینی بوده است. لوله پلیکا (پلیکا) در جهان امروزی کاربرد های فراوانی را در زمینه های مختلف دارد چرا که این نوع لوله به خاطر دارا بودن خواص مکانیکی و فنی ای که دارد توانسته بیشتر نیازها را در صنعت مربوط به خود خصوصا صنعت ساختمان برطرف کند.

مهم ترین کاربرد لوله پلیکا برق

  • استفاده در سیستم آبرسانی شهری
  • استفاده در سیستم فاضلاب شهری
  • کاربرد در مکان هایی که نیاز است آبرسانی بوسیله چاه آب انجام گیرد.
  • استفاده در صنعت ساختمان سازی
  • کابل کشی و برق کشی سازه و تاسیسات
  • در زمینه کابل کشی خصوصا مخابراتی
  • تخلیه و خروج آب باران

لوله برق کاندوئیت فلزی

جنس این نوع لوله پلیکا برق از آهن می باشد و از قابلیت های مهم آن می توان به توانایی تحمل فشار بالا و مقاومت در برابر له شدگی و تا شدگی، اشاره کرد. یکی از معایبی که این نوع لوله داراست عدم عایق بودن آن در مقابل جریان برق است که علت آن جنس فلزی است که از آن ساخته شده است. و از مزیت های آن فرم پذیری بالای آن است که با کمک دستگاه لوله خم کن می توان این کار را به راحتی انجام داد. بیشترین کاربرد را در زمینه پروژه های صنعتی و ساختمانی، واحد های صنعتی، محافظت از کابل و سیم های برق و … چه به صورت داخلی و چه به صورت سطحی انجام می گیرد. مقاوم بودن در برابر عوامل طبیعی، حیوانات و شکل ظاهری آن باعث شده تا محبوبیت زیادی بین مشتریان خود داشته باشد. این نوع لوله نیز خود دارای انواع مختلفی است که ما در اینجا به اختصار توضیحاتی در مورد هر کدام در اختیار شما قرار می دهیم.

لوله فولادی برق مشکی: مقاومت این نوع لوله در برابر زنگ زدگی به دلیل این است که این نوع لوله را با رنگ می پوشانند. کاربرد این نوع لوله در بتن و یا فضاهای داخلی است. یک نکته که باید در خصوص این نوع لوله رعایت شود این است که نباید در مکان هایی که امکان خوردگی شدید وجود دارد، استفاده شود.
لوله های فولادی گالوانیزه: کادمیم و روی از جمله موادی است که برای پوشش دهی این نوع لوله استفاده می شود و آن را در برابر زنگ زدگی مقاوم می کنند.
لوله های فولادی گالوانیزه عمقی داغ: زمانی که لازم است در مکان هایی که امکان زنگ زدکی بسیار بالاست و یا مکان هایی که مقاومت مکانیکی بسیار حائز اهمیت است ، از لوله های برق استفاده شود بهتریت پیشنهاد می تواند استفاده از این نوع لوله برق و متعلقات آن باشد.
لوله های فولادی گالوانیزه بدون درز ضد انفجار: در مکان هایی که امکان رخدادن انفجار بالاست از این نوع لوله برق استفاده می شود.

 

انواع لوله مناسب برای سیم و کابل کشی

لوله فولادی قابل انعطاف:
لوله فولادی قابل انعطاف یا فلکسیبل برای اتصال برق به وسایلی است که ممکن دارای لرزش باشند استفاده می شود.
• لوله برق پی وی سی :
این نوع لوله نسبت به لوله برق فلزی دارای وزن سبک تری است چرا که در ساخت آن از پلاستیک به همراه روان کننده ها و نرم کننده ها استفاده شده است. همین امر باعث شده تا این نوع لوله برق از نظر قیمت ارزان تر و عایق تر از لوله برق فلزی باشد. لوله برق یو وی سی به علت غیر قابل اشتعال بودن در صنعت ساختمان استفاده زیادی دارد.
• لوله برق گالوانیزه گرم:
نام دیگر این نوع لوله برق، آب کاری است و جنسی فلزی دارد و برخلاف لوله برق سرد که در فضاهای سرپوشیده کاربرد دارند، بیشتر مصرف این نوع لوله در فضاهای روباز و خارجی است چرا که دچار زنگ زدگی نمی شوند.
• لوله برق پلی آمید:
جنس این نوع لوله برق از پلاستیک نرم بوده است و امروزه حدود 65% در سازه های سبک و همچنین ساختمان ها به کار میرود. از ویژگی های برجسته این لوله برق می توان به انعطاف پذیری و وزن سبک آن اشاره کرد. قیمت مناسب این نوع لوله در مقایسه با دیگر نمونه ای موجود در بازار یکی دیگر از زیژگی هایی است که محبوبیت آن را دوچندان می کند. تنها عیبی که این نوع لوله دارد قابل اشتعال بودن آن است.

انواع لوله مناسب برای سیم و کابل کشی

• لوله برق پلی اتیلن :
این نوع لوله دارای قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت بالاتری نسبت به دیگر لوله های برق دارد . جنس آن از پلاستیک نرم است و از نظر قیمت در مقایسه با نوع یو وی سی قیمت بالاتری دارد.
• لوله برق خرطومی پی وی سی :
بیشترین کاربرد را روی دیواره سازه ها دارد . منعطف بودن این نوع لوله برق باعث شده تا بتوان آن را به طرف تمام زاویه ها شکل داد. جنس آن از pvc بوده و عیب آن امکان شعله ور شدن آن است.
• لوله برق خرطومی پلی آمید:
این نوع لوله نیز همانند نوع لوله برق خرطومی پی وی سی نیز بر روی دیواره سازه ها به کار برده می شود و قابلیت انعطاف پذیری و خم شدن آن همانند نوع پی وی سی خود است. تفاوت تنها در جنس آنهاست و جنس این نوع از لوله برق خرطومی، از پلی آمید است. قابل اشتعال بود ن نیز از دیگر شباهت های آنهاست. اما با وجود این شباهت ها از نظر قیمت می توان گفت که این نوع لوله برق خرطومی حدود 4/1 نوع پی وی سی خود قیمت دارد.
• لوله برق خرطومی فلزی:
بیشترین کاربرد را در دیواره های خارجی و همچنین تابلوهای صنعتی به جهت عبور دادن سیم های برق دارد. جنس این نوع لوله برق از پی وی سی (pvc (است که بوسیله سیم مفتولی پوشیده شده تا مقاوم تر و مستحکم تر شود.